شخصیت دیونوسوس

شخصیت دیونوسوس

نماد اسطوره ای آرکتایپ دیونوسوس: فرمانروای مستی، عرفان و شراب

دیونویسوس مردی است با احساسات متناقض؛ گاهی به شدت خوشحال است مانند هرمس و گاهی به شدت ناراحت است مانند هادس. او آباد می‌کند و نابود می‌کند. آرکتایپ یا کهن الگوی دیونوسوس می‌تواند یک عارف بزرگ باشد یا یک قاتل خشن. می‌تواند در موسیقی حل شود و به خلسه‌ای عمیق برود و از دنیای عمیق موسیقی چیزهایی درک کند و بیاورد که دیگران ندانند یا می‌تواند غرق در مواد مخدر و مستی شود و خود را به فنا ببرد.

ویژگی های کلی کهن الگوی دیونوسوس چیست؟

 

شخصیت دیونسوس

شخصیت دیونوسوس مرد احساساتی و از نظر دیگران عجیبی است که حتی شاید ظاهر خود را به طریقی دیگر نمایان سازد. او دارای احساسات متناقض است و گاهی شاد و در همان لحظه می تواند بسیار غمگین می شود. احساس می کنند بچه خدا هستند و خدا مثل پدرشان، از ایشان مراقبت می کند و گوش به فرمان آن‌هاست تا خواسته هایشان را برآورده کند، از درون احساس می کنند از بقیه برتر و بالاتر هستند و برای اثبات برتری شان کاری نمی کنند و از درون این احساس عمیق را دارند.
خود را بسیار بزرگ و عظیم الشأن می دانند و از اینکه در میان انسان‌ها گیر افتاده اند بسیار احساس غریب و رنج و زحمت دارند و فکر می کنند انسان ها موجودات نادانی هستند که باید هر چه زودتر بفهمند که ایشان که هستند و کمر به خدمت ایشان ببندند.

مردان دارای کهن الگو یا آرکتایپ به گشت وگذار روی می‌آورند و در لحظه فکر می‌کنند. از ذهن و کارهای مربوط به ذهن فراری هستند، حوصله فکرکردن ندارند مثلا درس خواندن و یا هر چیزی که نیاز به ذهن باشد، برایشان غیر قابل انجام است.

بدون چهارچوب هستند، و هیچ حد و حدود و قانون و مقرراتی برای خودشان قائل نیستند و دوست دارند که آزاد و رها باشند.
لباس پوشیدن، مدل مو و آرایش صورت این افراد خاص خاص خودشان است و خیلی جامعه پسند نیست.تمایل به داشتن موی بلند دارند، ریش بلند و مویی که روی گوش را بپوشاند. گاهی نیز ممکن است ظاهری مثل دراویش درست کنند.
تمایل شدید به هرگونه از خود بی خود شدن ذهنی به واسطه هر عامل بیرونی و یا درونی دارند و برای رسیدن به آن از هر وسیله ای استفاده می کنند، چه با مدیتیشن و چه با مواد روان گردان.

تیپ شخصیتی دیونوسوس در روابط با دوستان

 

آرکتایپ دیونوسوس

 

شخصیت دیونوسوس

ناخودآگاه حمایت آن‌ها را جلب می‌کنند. دوستانشان بسیار ایشان را دوست داشته و ارتباط خوبی با ایشان دارند، با کمال دقت و توجه با ایشان رفتار می کنند و همیشه و در همه حال هواخواه ایشان هستند و حتی در موارد بسیاری، بی
چشم داشت، از ایشان محافظت و نگهداری می کنند و بدون هیچ توقع و چشم داشتی، هر کمکی حتی نقدی و مالی به ایشان می دهند.

همیشه یا نسبت به موضوعی با تفاوت است و یا بی تفاوت ( عاشق و یا فارغ) یا ( متنفر و بی تفاوت) که این یعنی دو سر تضاد،

تضاد یعنی نسبت به چیزی احساس داشتن و یا بی تفاوت بودن، احساس داشتن یک سر تضاد است و طرف دیگر آن بی تفاوتی است.

تضادهای ذهنی عجیب و غریبی دارند، در عین این‌که خودشان را مرکز جهان هستی می دانند، در همان حال احساس پوچی و یأس فلسفی عمیقی را تجربه می کنند و از این تضاد رنج می کشند.

یا در عین حال که علاقه شدیدی به کسی دارند، احساس بی علاقگی را نسبت به او در خودشان احساس می کنند. با مادرشان رابطه صمیمی و عمیقی دارند و وابستگی عمیقی را تجربه می کنند. به موسیقی علاقه دارند، در مجالس
عرفانی از خود بی خود می شوند.

احساس درونی شان این است که کل جهان هستی در خدمت آن‌هاست که آن‌ها در بهترین حالت خودشان به سر ببرند، مگر مواردی که خوشان بر اساس تضادهای ذهنی شان، آرامششان را از دست می دهند.

 

آرکتایپ دیونوسوس در کودکی

 

دیونوسوس در کودکی گاهی کارهای دخترانه می‌کند و مثل دختران لباس می‌پوشد. احساسات عمیق دارد: عمیق می‌خندد و عمیق گریه می‌کند.بسیار خوشخواب و متوقع هستند و همه را در خدمت خودشان می دانند. به رنگها علاقه نشان
می دهند و بازی های دخترانه برایشان جذاب تر از بازی های پسرانه مثل تفنگ بازی و توپ بازی است.

روابط عاطفی کهن الگو یا آرکتایپ دیونوسوس پیش از ازدواچ

برای بسیاری از زنان جذاب هستند. طبیعت ایشان به طبیعت زنان بسیار نزدیک است و از آنیمای بالایی برخوردار هستند، به راحتی با زن ها ارتباط برقرار می کنند، حتی بسیار بهتر و درست تر از خود زن ها باهاشون ارتباط

برقرار می کنند به طوری که زن ها احساس نمی کنند که با یک مرد ارتباط دارند.

برای ارتباط ترجیح می دهند با زنان ارتباط برقرار کنند ، چون حرف آن‌ها را بسیاربهتر می فهمند و احساس نزدیکی زیادی به ایشان می کنند و می توانند با آن‌ها هر طور که می خواهند و بدون هیچ ملاحظه ای رفتار کنند و بالا و
پایین های احساسی شان را با ایشان زندگی کنند.

علاقه ای به ارتباط با همجنسان خودشان ندارند، چون هیچ احساس مشترکی با آن‌ها ندارند و آنها حوزه های متفاوتی با ایشان دارند که ایشان تمایلی به برقراری ارتباط در آن حوزه ها ندارند.

روابط عاطفی کهن الگوی بعد از ازدواج

آرکتایپ دیونوسوس

بهترین همسر به طرز اعجاب انگیزی نصیبشان می شود، حتی همسرشان در نقش مادر برایشان ظاهر می شود و سرویس و خدمات مادرانه به ایشان می دهند و نه صرفا همسرانه.

در واقع با شخصی ازدواج می کنند که بتواند نیازهای ایشان را هر آن‌چه که باشد، برطرف نماید و در قبال این رفع نیازها از ایشان توقعی نداشته باشد و مزاحم فضاهای شخصی و خصوصی ایشان نشود و فقط در این حالت است که
تا حدودی برای ایشان راضی کننده بوده و باعث رفاه و آسایش و راحتی ایشان می گردد.

البته زنان تایپ آتنا و آرتیمیس نمی‌توانند به مدت طولانی با این مردان ارتباط داشته باشند زیرا این مردان بی‌برنامه هستند.

دیونوسوس نه تنها حمایت‌گر نیست، بلکه بسیار دنبال سرویس گیری و کسب حمایت از جانب طرف مقابلش است. این ویژگی حتی در مقابل فرزندانش هم مشخص است. او دنبال رفع نیازهای فرزندان نیست.

او به هر چه در لحظه ی حاضر میگوید اعتقاد دارد . ولی نمیتوان بعداً برای انجام آن به او اتکا کرد . بی ثبات و غیرقابل اتکا است . مسئولیت های سنتی پدر بودن را به دوش نمیگیرد . او هرگز نمی‌تواند یک پدر سنتی باشد، ولی

ممکن است به یک پدر ” درخانه” که بطور غریزی با بچه هایش نزدیک و صمیمی است تبدیل شود .

نقاط ضعف آرکتایپ دیونوسوس چیست؟

بی‌توجهی به جامعه و دیگران

احساسات متناقض که گاه می‌تواند فاجعه بار باشد

نقاط قوت آرکتایپ دیونوسوس

بودن در لحظه‌ی حال

بی‌توجهی نسبت به بسیاری از حوادث و حواشی زندگی

آرکتایپ دیونوسوس در تحصیلات

این افراد از کارهای ذهنی گریزانند به همین خاطر توجه چندانی به درس نمی‌کنند. در دانشکده‌های هنر و موسیقی می‌توان دیونوسوس‌ها را به‌وفور پیدا کرد.

آرکتایپ دیونوسوس در کار چگونه است؟

اهل کار کردن نیستند و فکر می کنند هیچ کاری لیاقت این را ندارد که ایشان انجام دهند ، چه از نظر پول در آوردن ( یعنی کاری باشد که ایشان از طریق آن درآمد داشته باشند) چه از نظر سرویس عمومی( مثل تعمیرات و کارهایی
که در منزل انجام می شود و بابت آن پولی داده نمی شود)

فکر می کنند همیشه باید افرادی در جامعه وجود داشته باشند که کار کنند و مقدمات و مسائل زیربنایی ایشان را آماده کنند تا ایشان زندگی راحت و بی دردسری داشته باشند و بتوانند در آرامش و امنیت زندگی کنند.

دوست دارند که برای کار از خانه بیرون نروند، کارهایی مثل استاد معنوی شدن، موسیقی زدن برای دل خودشون و . . .

دستورالعمل‌هایی برای آرکتایپ دیونوسوس

هر چند دیونوسوس خیلی دنبال دستورالعمل نیست ولی چند نکته برای آن‌ها مفید است:

تضاد انسان‌های دیگر را بپذیرید

کمی خودتان هم به فکر مسئولیت زندگی خود باشید

در جامعه‌ی رقابتی امروز بی‌قید بودن دردی را دوا نمی‌کند

 

 

 

آشنای با سایر آرکیتایپ ها در شخصیت شناسی یونگ

آرکیتایپ های زنانه

شخصیت هرا شخصیت دیمیتر شخصیت پرسفون شخصیت آرتمیس شخصیت آتنا شخصیت هستیا شخصیت آفرودیت

آرکیتایپ های زنانه

شخصیت زئوس شخصیت آپولو شخصیت پوزیدون شخصیت هفاسیتوس شخصیت هرمس شخصیت آرس شخصیت هادس شخصیت دیونسوس

1 دیدگاه دربارهٔ «شخصیت دیونوسوس»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× sسوالی در مورد شخصیت ها دارید