شخصیت آرتمیس

 

 

شخصیت آرتمیس زنانی که انرژی مردانه زیادی دارند

و با جسارت و انرژی زیاد کار خود را انجام می‌دهند.

نماد اسطوره‌ای: ایزدبانوی شکار، طبیعت

آیا زنانی را دیده اید که کارهای عجیبی انجام می دهند که از عهده‌ی اغلب زنان بر نمی آید؟

ویژگی‌های کلی تیپ شخصیتی آرتمیس چیست؟

تیپ شخصیتی آرتمیس (کهن الگوی آرتمیس) یک شخصیت زنانه ی رها و آزاد است که قید و بندها را نمی پذیرد و می خواهد مستقل باشد. او الهه‌ی

طبیعت و در کهن الگوهای زنانه، در ارتباط با مسائل خارج از منزل، حیوانات، حفاظت از محیط زیست و جوامع زنان است. او اهل عمل، بی پروا، حادثه جو،

ورزشکار است.

او نماد احیاء قدرت زمین پیش از همه‌ی موجودات زنده است. آرتمیس و آتنا، هر دو الهه های حفاظت کننده می باشند. او به عنوان حامی کودکان، بچه‌ی

حیوانات شناخته می شود و همچنین علاقه مند به شکار است. او به همراه دو شخصیت دیگر زنانه (آتنا و هستیا) الهه های باکره هستند. چنین زنانی

بدون مرد هم می‌توانند زندگی کنند. به‌خوبی با انرژی مردانه اش متحد شده و مستقل است. آرتمیس برای کامل کردن خود نیاز چندانی به مرد ندارد.

اغلب اوقات در جمع‌های دختری را می‌بینیم که با مردان کل کل می‌کند و از حقوق زنان دفاع می‌کند و با گاهی حتی با خشم استقلال خود را فریاد می‌زند.

تیپ شخصیتی آرتمیس بر هدف خود متمرکز است و اجازه نمی دهد کسی مانع رسیدن به هدف‌هایش بشود. عمدتاً زنان نوع آرتمیس از مصاحبت با

کسانی که در کنار او کار می کنند لذت می برند و حرفه‌ی خود را با آن‌ها به مشارکت می گذارد اما موازی با آن، هر آرتمیسی هویت های قوی و متمایز

خود را در زندگی، به‌صورت کاملاً جداگانه حفظ می کند. آرتمیس بعنوان گریزان از مردان شناخته می شود. یعنی با آن که در جامعه فعال است و با مردان

به راحتی ارتباط برقرار می کند ولی وارد روابط احساسی نمی شود.

 

معمولاً شغل هایی را انتخاب می کند که نتیجه علاقه،شور و اشتیاق او باشند. زن ورزشکار، زیست شناس، دامپزشک، زمین شناس، مدافع محیط

زیست، شفا بخش، گیاه شناس و شغل های نظامی است.

او دارای نگاه فمینیستی است و از زنان ضعیف حمایت می کند. البته به شدت از زنان ضعیف متنفر است ولی وقتی می بیند که آن ها مورد ظلم قرار می گیرند واکنش نشان می دهد.

بیان جنسی او بیشتر متمایل به سمت ورزش تفریحی و هیجان یک تجربه جدید است تا برقراری رابطه جنسی عاطفی.

یک زن با شخصیت آرتمیس اغلب، نیاز به درجه‌ی خوبی از آزادی و استقلال دارد. مانند خواهر آتنای خود، به جای برآوردن انتظارات دیگران، نیاز به هدایت

زندگی خود در راهی دارد که به او رضایت شخصی و کمال می دهد.

 

او نیازمند طبیعت است. اگر او به اندازه کافی خود را از دنیای طبیعی سیراب نکند، احساس خوبی ندارد و افسرده می شود.

 

آرتمیس کله شق و بسیار رقابت طلب است. در محیط کار از مردان ضعیف متنفر است و تنها می تواند با مردان قوی کار کند. فکر اقتصادی خوبی دارد و

معمولا به دنبال درآمد، مدیریت و پیشرفت است. زن آرتمیس اگر مدیر باشد با تحکم با زیردستان خود برخورد می کند و در محیط کاری اش همه باید با نظم کار کنند.

شخصیت آرتمیس

تیپ شخصیتی آرتمیس در کودکی
تیپ شخصیتی آرتمیس
دختر دارای کهن الگوی آرتیمیس در کودکی با دختران دیگر متفاوت است و کارهای پسرانه‌ای انجام می‌دهد که گاه مایه‌ی سرزنش خانواده است. در نوجوانی دارای بدن پسرانه است و کارهای پسرانه انجام می دهد . او رفتار مودبانه ای را که به او گوشزد می کنند نمی پذیرد. حرف حرف خودش است و خودش می خواهد که تصمیم بگیرد که چگون زندگی کند.
ورزشکار، اهل رقابت و با پشتکار فراوان است. وقتی کسی او را از انجام کاری برحذر می‌دارد برآشفته می‌شود و تلاش فراوان می‌کند که به همه ثابت کند که می‌تواند.
او دوستدار حیوانات است، از آن‌ها مراقبت می کند. از طبیعت و کاوش در آن لذت می‌برد. میل شدیدی به یادگیری دارد و دوست دارد از اطرافخود تجربیات زیادی به دست آورد.

مطالعه این مطلب پیشنهاد میشود آرکتایپ پوزیدون
روابط عاطفی پیش از ازدواج در تیپ شخصیتی آرتمیس چیست؟
اگر زنی فقط بعد آرتیمس خود را تقویت کند در روابط با مردان نمی تواند جنبه ی زنانه ی خود را نشان بدهد. هر چند مردان به سمت او می روند ولی بیشتر به عنوان بعد مردانه اش او را تحسین می کنند، نه بعد زنانه.
او تمایل دارد برای جلوگیری از آسیب پذیری، از ارتباط با دیگران خودداری کرده و نیازهای عاطفی خود را حتی برای خودش، پنهان می کند. – به سختی به یک رابطه اعتماد می کند برای همین فاصله عاطفی را حفظ می کند. اگر ببیند مرد ضعیف است و او را محدود می کند به راحتی می تواند آن مرد را رها کند.

دختران آرتیمس فقط مردان قدرتمند را می‌پذیرند و در روابط عاطفی از مردان ضعیف دوری می‌کنند. گاه مردانی با اعتماد به نفس ضعیف عاشق آرتیمیس می‌شوند و به دنبال دست‌یابی به او هستند، اما در صورتی که این رابطه شکل بگیرد آرتیمیس ویرانگرانه برخورد می‌کند.

روابط عاطفی پس از ازدواج در تیپ شخصیتی آرتمیس
زن رها و مستقل آرتیمس بعد از ازدواج هیچ محدودیتی را نمی‌پذیرد. او با جسارت مثال‌زدنی با مردان کار می‌کند بر بسیاری از آن‌ها حکم‌فرمایی می‌کند. آرتیمس را نمی‌توان خانم خانه فرض کرد. او در خانه ماندن را یک عذاب بی‌پایان می‌داند.
مردانی که می‌خواهند با آرتیمس ازدواج کنند نباید انتظار زنانگی زیاد از او داشته باشند. در بسیاری از موارد بدن مردانه‌ی او ظرافت‌های زنانه را ناپدید می‌کند. مردی که با آرتیمس هست باید به دنبال موفقیت‌های زیاد باشد و گرنه از گزند آرتیمس دور نمی‌شود.

نقاط ضعف تیپ شخصیتی آرتمیس چیست؟
تحکمی رفتار کردن و هیجانات انفجاری در برخورد با دیگران
عدم توجه به بعد زنانگی خود
بی‌توجهی به نیازهای عاطفی مرد مقابل
نقاط قوت کهن الگوی آرتیمس
تیپ شخصیتی آرتمیس
مدیریت بالا برای کسب موقعیت‌های مالی بالا
استقلال و خودباوری
جسارت پی‌گیری هدف‌های خود
عدم وابستگی به مردان
مطالعه این مطلب پیشنهاد میشود تیپ شخصیتی هرا
روش جذب آرتیمس
برای برخورد با یک آرتیمس باید اعتماد به نفس داشته باشید و از اهداف و برنامه‌های خود سخن بگویید. آرام و با ترس سخن نگویید. با جدیت جملات خود را بیان کنید و نشان دهید که برای او سودمند هستید.

در کل موارد زیر را رعایت کنید:
از حقوق برابر زن و مرد دفاع کنید و هرگز زنان را با الفاظ بد صدا نزنید
آمادگی برخورد تند را از او داشته باشید
به گونه‌ای رفتار نکنید که انگار او زن ضعیفی می‌باشد و نیاز به کمک شما دارد
از قدرت او تمجید کنید.

آرتیمس در محل کار

به غیر از آتنا هیچ کدام از زنان به اندازه آرتیمس به کار اهمیت نمی‌دهند. محل کار آرتیمس منظم و سیستماتیک است. او انتظار ندارد کسی وقت خود را تلف کند. با قدرت هر چه تمام‌تر همه را به کار فرا می‌خواند. گاه در ادارات و شرکت‌ها زنانی را می‌بینیم که بسیاری از مردان زیر نظر آن‌ها کار می‌کنند و همه از او حساب می‌برند. این همان زن آرتیمس است.
نکته‌ی مهم این است که آرتیمس زنان ضعیف را زیر چتر حمایتی خود قرار می‌دهد ولی فقط مردان و زنان قوی را تحسین می‌کند.

بیشتر دختران آرتیمس که در کلاسهای شخصیت شناسی ما می آیند،مدیران زبده‌ای است که به موانع سر راه خود فکر نمی‌کنند و با برنامه ریزی به دنبال هدف‌های بزرگ هستند.

تحصیلات آرتیمس

شخصیت آرتیمس در همه‌ی رشته‌های ریاضی و تجربی می‌تواند موفق باشد.
در رشته‌های علوم انسانی در وکالت، مدیریت، روانشناسی، روزنامه نگاری و … می تواند موفق باشد.
در رشته های هنری مثل کارگردانی، نویسندگی، موسیقی، گرافیک و… می‌تواند موفق باشد.
در ورزش هم قهرمانان زن همه بعد آرتیمس قوی دارند.

دستورالعمل‌هایی برای تیپ شخصیتی آرتمیس
تلاش کنید هیجانات خود را کنترل کنید و در برخورد با دیگران از تکنیک‌های متقاعدسازی استفاده کنید
بعد زنانگی خود را تقویت کنید
انتظار نداشته باشید همه‌ی مردان یا زنان مثل شما باشند.

 

 

آشنای با سایر آرکیتایپ ها در شخصیت شناسی یونگ

آرکیتایپ های زنانه

شخصیت هرا شخصیت دیمیتر شخصیت پرسفون شخصیت آرتمیس شخصیت آتنا شخصیت هستیا شخصیت آفرودیت

آرکیتایپ های زنانه

شخصیت زئوس شخصیت آپولو شخصیت پوزیدون شخصیت هفاسیتوس شخصیت هرمس شخصیت آرس شخصیت هادس شخصیت دیونسوس

2 دیدگاه دربارهٔ «شخصیت آرتمیس»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× sسوالی در مورد شخصیت ها دارید