تصویر شخصیت پرسفون

شخصیت پرسفون

شخصیت پرسفون که در هر سنی دخترانگی خود را حفظ می‌کنند.
همین رفتارهای بچه‌گانه‌ی آن‌ها هم می‌تواند باعث جذابیت و هم باعث دردسر برایشان شود.

کهن الگوی پرسفون

شخصیت پرسفونرا

کهن الگوی پرسفون الهه دنیای زیرین، و معمولا درون گرا با قدرت کنترل کامل دنیای درون خود است.

او بر خلاف آرکتایپ آتنا، دخترِ مادر است. پرسفون در سنین بالا هم همان جذابیت های دخترانه را دارند و گویی خیلی دیر پیر می شوند. از بالا رفتن سن خیلی وحشت دارند و خود را همچناندختر کوچک مادر می دانند.

نماد اسطوره‌ای: ایزدبانوی دختر، بهار

ویژگی‌های کلی آرکتایپ پرسفون چیست؟

آرکیتایپ پرسفون

شخصیت پرسفون بیشتر به طبیعت معنوی و غیر مادی شریک زندگیش گرایش دارد تاجسم او. ممکن است او به طور ناخودآگاه جذب روابط مخرب شود و یابطور بالقوه شریک زندگیش را تحت کنترل قرار دهد.

بعنوان اقدامی حمایتی ناخودآگاه ممکن است یک شریک زندگی جوان تر و بدون تهدید را جاگزین کند و نقش مادر وی را بازی کند. کهن الگوی پرسفون الهه دختر است و در سنین بالا هم جذابیت های دخترانه را دارد.

اآرکیتایپ شخصیتی پرسفونه  چندان سیاست های زنانه را نمی داند. او به خاطر ترس از دست دادن دیگران ممکن است ضربه بخورد.. برای رفع نیاز های خود به جای اقدام به دستکاری و راه های غیر مستقیم و اشتباه، “نه” می گوید.

گهن الگوی پرسفون از کشمکش و ناسازگاری اجتناب می کند.ممکن است پرسفون به خاطر وابستگی ها و رهاشدن از جانب دیگران دچار حس طردشدن و یا افسردگی شود.

پرسفون در برخورد با مکان ها و شرایط ناآشنا دچار استرس می شود و دوست دارد در مکان های آشنا کار کند.

زن تیپ پرسفون ارتباط آگاهانه با مرد درون خود (آنیما) را گسترش می دهد. در تعاریف یونگی، آنیموس یک زن بالغ پرسفون (زن درون)، گسترش دهنده ماهیت عمل و جسارت اوست

زن پرسفونی می تواند شغل هایی نظیر شفا دهنده، درمان گر، گیاه شناس، طالع بین، نویسنده، عکاس، موسیقی دان و باغبانی داشته باشد.او نیاز دارد تا زمانی را به تنهایی بگذراند تا انرژی خود را احیاء کند. زیرا ارتعاشات و هیجانات اطراف او را در خود فرو می برد.

موسیقی، طبیعت و تجربیات عرفانی او را پر انرژی می کنند.به عنوان یک مادر، پرسفون بصورت حسی با فرزندان خود ارتباط برقرار می کند. راه های فیزیکی و ظاهر آنها کمتر مورد توجه قرار می گیرد. برای شناخت

کودکی این تیپ شخصیتی چگونه است؟

آرکتایپ پرسفون

اگر بعد آتنایی خود را تقویت نکرده باشد پرسفون آرام، ساده و پذیرا است. در برابر شخصیت های قویتر در اطراف خود کوتاه می آید و تحت تأثیر اعمالایشان است.
بیشتر دختران دارای آرکتایپ پرسفون، درونگرا و دارای قوه تصور قوی هستند.آن ها برای اطمینان و یافتن راه حلی برای فرار از ناملایمتی هایی که درمحیط خانواده تجربه می کند، اغلب در درون دنیای کوچک خودش زندگی می کند.

البته بعضی از پرسفون ها برون گرا هم هستند.از تنهایی خود لذت می برد و با گوش کردن به موسیقی خیال بافی می کند. نسبت به اولویت های زندگی خود نامطمئن است و به سختی تصمیم گیری می کند. اغلب در دوران کودکی دچار آسیب و ضربه روحی یا فیزیکی شده اند.

نقاط ضعف آرکتایپ یا کهن الگوی پرسفون

ممکن است در تشخیص اولویت های خود مهارت نداشته باشد و تصمیم های جدی نگیرد.در جذب افراد ممکن است خوب عمل نکند و از او سوءاستفاده شود. و از این نظر دچار افسردگی و تنهایی شود.

به صورت کلی می‌توان موارد زیر را به عنوان ضعف‌های پرسفون برشمرد:

  • عدم تصمیم گیری قاطع وابسته بودن
  • عدم شناخت توانمندی‌های خود
  • نقاط قوت شخصیت پرسفون
  • توان یادگیری بالا
  • توان تطبیق پذیری بالا با شرایطعلاقه به یادگیری

روابط عاطفی دوران عاطفی آرکتایپ پرسفون

آرکتایپ پرسفون در روابط عاطفی دنبال یک ناجی است، به همین خاطر ممکن است با اساتیدش یا مردان بزرگ‌تر از خودش وارد رابطه شود. در روابط تصمیم قاطعنمی‌گیرند و ترس از نزدیک شدن دارند. وقتی رابطه به سمت رسمی شدن می‌رود پرسفون دچار تردید شدید می‌شود که آیا این شخص مناسب است یاخیر.این تردیدش باعث ناراحتی و سردرگمی مرد می‌شود و نمی‌داند که آیا مورد توجه این زن هست یا خیر. پرسفون‌ها گاهی زود اغوا می‌شوند و ناخواستهوارد یک رابطه‌ی موازی می‌شوند و سپس دچا عذاب وجدان شدید می‌شوند.

روابط عاطفی پس از ازدواج آرکتایپ پرسفون چگونه است؟

شخصیت پرسفونه گاهی به مرد خود بسیار وابسته می‌شوند و حتی کوچک‌ترین کارهای خانه را هم بدون مرد انجام نمی‌دهند که این مساله مرد را آشفته می‌سازد.نکته‌ی خوب این است که توجه به جوان ماندن باعث جذابیت او می‌شود و اگر تصمیم‌گیری و مدیریت خود را هم تقویت کند موفقیتش روزافزون می‌شود.

طریقه ارتباط با آرکیتایپ شخصیتی پرسفون

آرکیتایپ شخصیتی پرسفون دختری است که اغب دنبال حامی می‌گردد. به همین خاطر به‌دنبال مرد یا زن بزرگتر و قوی‌تر از خودش است.در برخورد با پرسفون جملات حمایت کننده بسیار تاثیرگزار است.البته ممکن است حمایت زیاد باعث وابستگی او شود به همین سبب سعی کنید توانمندی‌های پرسفون را به او گوشزد کنید تا خودش هم به دنبال کارهایش باشد.جسارت پرسفون و اعتماد به نفسش را بالا ببرید تا بتواند استقلال خود را بیشتر کند.

تحصیلات برای شخصیت پرسفونه

شخصیت پرسفونه قابلیت یادگیری خوبی دارد و در رشته‌های دانشگاهی مختلف پرسفون‌های زیادی را می‌بینیم.در رشته‌های زبان انگلیسی، معماری، بازاریابی، مشاوره مخصوصا با کودکان، دوبله، بازیگری و مدلینگ می‌توانند موفق باشند.
اگر انرژی پرسفون در خانواده سرکوب نشده باشد بسیار کودک درون فعالی خواهد داشت و شیطنت‌های کودکانه‌ی او جمع‌ها را شاد می‌کند

راهکارهایی برای آرکیتایپ شخصیتی پرسفون

  • اعتماد به نفس خود را تقویت کنید
  • استقلال خود را تقویت کنید
  • تلاش کنید به کسی برای راهنمایی گرفتن وابسته نشوید

 

آشنای با سایر آرکیتایپ ها در شخصیت شناسی یونگ

آرکیتایپ های زنانه

شخصیت هرا شخصیت دیمیتر شخصیت پرسفون شخصیت آرتمیس شخصیت آتنا شخصیت هستیا شخصیت آفرودیت

آرکیتایپ های زنانه

شخصیت زئوس شخصیت آپولو شخصیت پوزیدون شخصیت هفاسیتوس شخصیت هرمس شخصیت آرس شخصیت هادس شخصیت دیونسوس

1 دیدگاه دربارهٔ «شخصیت پرسفون»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید